Bine faci, pâine bună găsești
Sau facerea de bine e rupere de coajă. Să vă explic de ce.
M-am repezit până la piață pentru niște crudități și, când am venit înapoi încărcat cu frunze-n buze, lapte-n sticle, smog din nori și transpirat la subsiori, pe blatul din bucătărie, ce să fie, ce să fie?
O mândrețe care mai că pleznea pe la cusături, atât de tare se făloșise în cuptor. Și avea o crustă atât de caldă, că la soare te puteai uita, dar pe dânsa felia, ba.

În lipsa mea, iezii aflați deja în vacanță deschiseseră ușa lupului de frate-meu, a cărui soție este nu doar vrednică alergătoare prin poiene și izvoare, ci și o adevărată mașteră în aluaturi coapte.
De bucurie că nepoată-mea a terminat clasa a VIII-a șefă de promoție cu 10 pe linie în toți cei 4 ani de gimnazială și, știind că eu însumi râvnesc la titlul de Întâi Brutar, Secund Bucătar, mi-a trimis un exemplu de așa da, ca să îmi arate ea mie. Te pup, cumnățico! Și eu, la rândul meu, le mai trimit uneori noodles la wok, pentru că wokul meu e mai mare și mai generos ca al lor.
Se făcuse ora 11:00 și eu nu mâncasem nimic încă, în afară de cafeaua zilnică (acum sunt pe un sortiment Julius Meinl 8 din 10, dar e foarte prăjită și acidă. O fi ea ambalată prin Covasna, dar să nu luați, dacă vreți aromă), așa că am rupt din coajă și am căutat cu disperare niscaiva unt prin frigider, dar n-am avut noroc. Sau poate am avut noroc, că am limitat grăsimile animale.
Abia după încă o oră am feliat-o și am putut savura divinitatea asta integrală, plămădită cu maia de casă și faină Harmopan cu termen de valabilitate de cel mult un an.


Arată excelent!
Din păcate nu poftesc la pâine oricât ar fi de bună. Prin urmare nici nu mai fac. Așa că îmi păstrez aptitudinile pentru alte copturi.
@Anouk Ai probleme cu pâinea/interzis la ea? Eu mi-am cam julit gingiile din cauza crustei, dar e foarte bună.
Ce bine arată pâinea aia! Nici eu nu prea mănânc pâine, dar una ca asta ar merge cu salată de vinete și o roșie din aia bună din grădină 🤤
Chiar că da. Se pricepe cumnata.
N-am probleme. Doar că nu mi-e poftă de pâine aproape niciodată.
Arată într-un mare fel 🤤
Eu încă mă gândesc dacă mai aprind încă odată cuptorul pentru ceva prăjituri, să fie vu cireșe amare sau cu brânză dulce și stafide aurii jumbo🤔
@Adriana Eu am în plan plăcinte cu brânză dulce, la tigaie. Să îmi fac curaj și să fac rost de stafide, că vine ea seara cu răcoare.
Și eu fac pita-n casă dar la aparatul de făcut pâine.🫣 blasfemie, nu?
P.S. dacă mă mazilești din lista de prieteni, te înțeleg..
@Dani, nu e nicio blasfemie, am folosit în trecut și mașină de pâine, dar după ce s-a stricat am avut alte priorități.
Nu văd niciun motiv de mazilire (încă), you are most welcome!