Whatsoup, duck?
Nu vreau să mă umflu în pene cu o simplă supă, dar cam ăsta e rolul ei. Să te umfle și să te spele de păcatele carnale ale tinereții îndestulate și nesăbuite.
Se poate servi caldă sau rece, iar ăsta e un avantaj vara. Când va fi să vină, pentru că azi nu au fost mai mult de 20 de grade la Brașov.
Am folosit o pulpă de rață despielițată, pentru că e mai dietetică, nu pentru că ar fi mai ieftină. În niciun caz. Dar mai schimbăm și noi puiul. Am fiert pulpa 30 de minute în apă cu o ceapă întreagă și un rest de țelină rădăcină găsit în frigider, timp în care am tăiat cubulețe mici altă ceapă albă, un morcov mic, un ardei roșu kapia și câțiva cartofi.
Am uitat să iau o legătură de mărar, noroc cu congelatorul, unde mai țin uneori verdețuri. După ce am fiert carnea și s-a răcit ușor, am tăiat-o fâșii de pe os și am pus-o deoparte.
Separat am călit legumele în 3-4 fâsuri de ulei, apoi am adăugat carnea, am completat cu apa în care a fiert carnea și, când a dat în clocot, am aruncat o mână de orez și am mai fiert totul la foc domol încă 15 minute, iar la final am adăugat mărarul tocat și am asezonat cu sare și puțin piper măcinat proaspăt.
Ultimul lucru necesar e dresătura, dar nu am folosit smântână, ci câteva linguri de iaurt 2% grăsime, omogenizat cu 2 polonice de supă răcită pe trei sferturi.
A ieșit după cum se poate vedea, o supă ușoară de vară, deloc grasă, dar foarte gustoasă.
Ce e japonez la ea? Nu spuneai tu că ții dieta Sumo? Ba da. Orezul era pentru sushi. Pam-pam!

Da’ chiar că ții dietă! Eu sunt la cârciumă azi. 😜
Chiar vreau să țin, dar nu dietă, ci să o iau ca pe un mod pentru restul vieții. 45 de ani a ținut șmecheria, mai vreau măcar 30 și nu pot apărea în fața oamenilor, dacă nu sunt om de cuvânt.
Cârciumăreasa, cârciumăreasa, ea lucrează la șoseaa!
În asentiment cu Anouk, văzând postarea pe fb, mă gândeam „omul e pus serios pe treabă, nu glumă”. Spor în toate!
N-au trecut 2 ore de când cineva drag a savurat o savarină proaspătă sub nasul meu, iar eu, stoic precum bustul lui Eminescu, m-am uitat în altă parte și am supt niște sâmburi de cireașă.
Suna interesant, chiarîs fan supe toata vara
Mă bucur și mulțumesc pentru comentariu. Hope to see U again soon!