kronwurstblog

Vești și povești răstălmăcite

Publicat pe 14/06/2026 la 08:00 • De Kronwurst

Moor de grijă

Ori de câte ori iese iedul cel mare cu grupul de prieteni la ore târzii, parcă nu mă pot relaxa complet, dacă nu știu că e bine sau până când ajunge acasă, să pot și eu închide ambii ochi. De data asta, a luat și mașina, că locul de întâlnire era acasă la unul dintre pretenari, în Săcele. Se făcuse ora 23:00 și eu nu puteam adormi, cât timp James Martin gătea la Paprika TV mâncare spaniolă și copilul era departe, la vreo 10 km :). Așa că îi trimit un scurt mesaj și îmi scrie:

image

N-a ieșit, au chemat vecinii ambulanță, jandarmerie, sirene. Ce mai, tot tacâmul, ca să aibă ursul cu ce să mănânce din containere. Mașina e bine, nu a lovit-o ursul, nu s-a suit pe ea, și nici bancheta din spate nu e murdară de sucuri de fructe din pădurea cu alune.

8 răspunsuri la “Moor de grijă”

  1. OldJohn spune:

    Să vezi cum e când vehiculul e pe două roți și te sună poliția. Că nu are încă 18 ani, dar are permis de la 16.nu a fost decât pentru viteză 124 km/h pe autostradă cu limita de 110. Partea bună e că nu ne-a chemat cu o pungă de-un leu să-i culegem componentele de pe drum. Are până acum de plătit 110 EUR amenda și posibil suspendarea permisului pe 3 luni, dar asta a rămas în pronunțare cu juristul poliției că e încă minor și nu e clar cu încadrarea juridică.
    Ursu’, băăăă!
    PS: ai pus rețeta de plăcintă cu rubarbă?

  2. Ana spune:

    Sistemul limbic 😀 a intrat în funcție fix la tîmp. Secunde înainte de a pune întrebarea. Ieri Pămîntul s a scuturat pe 33hz și tu funcționezi pe 40Hz. Fain! 😎

  3. Anouk spune:

    Sper să nu afli cum e când te sună din proprie inițiativă să-ți spună tremurând, că a făcut accident.

  4. Anduța spune:

    Mi se pare incredibil cum oamenii din Brașov învață să conviețuiască nu doar cu oamenii, ci și cu aceste animale sălbatice, de mici. De teama de urși eu evit să mai merg la ski în Brașov. Dar asta nu-l oprește pe fiu-miu. Atunci mooor și eu de grijă. Cu mașina…alte griji, abia ce-a încheiat primul an de condus. Și chiar azi la un eveniment în familia extinsă, am auzit copila cum povestea unor oameni care circulă și cu motorul, că și ea vrea motor. Bine, nu în viitorul apropiat și nu înainte de a fi șofer (am o întreagă teorie aici, nici nu concep motor fără să ai perspevtiva de la volan), dar totuși. Sper să-i treacă în timp, să scap măcar de-o grijă.

    • Kronwurst spune:

      Azi am făcut vreo 10k de pași pe drumul forestier spre Poiană (nu drumul vechi), tot din 1000 în 1000 de metri se simțea mirosul de jivină. Întâlnirile sunt mult mai dese anul ăsta ca niciodată, tot mai departe de pădure. Săptămâna trecută au împușcat o ursoaică la lizieră.
      Dacă nu motor, măcar un scuter Vespa verde de mică putere. Cu încăpățânarea juniorilor nu știu dacă te poți pune, cu toată experiența ta în de locuri.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.