Jur pe rubarba mea
E rețeta mamei și am respectat-o întru totul. E gustul copilăriei, acum mă încearcă un amalgam de amintiri și cred că o să mai fac copiilor și altădată.
Las aici rețeta ei, spre posteritate și posterior bine dezvoltat, pentru că nu e tocmai de regim, dar copiii au alt metabolism și ard caloriile fără să facă ceva special. Mai are și marele divin misterios erori de proiectare…
Așadar luați notițe:
- 1 iaurt gras mare de 350-400 grame
- 150 ml ulei,
- 200 g zahăr (sau mai puțin, dacă preferați mai acrișor)
- 300 g făină albă
- 4 ouă
- 1 praf de copt
Se amestecă bine toate, e foarte simplu.
Tava poate fi tapetată cu unt și făină sau doar cu hârtie de copt.
Rubarba se curăță de coaja ațoasă

și ar trebui să arate cam așa

Apoi se taie în cubulețe de 1 cm, opțional se presară zahăr, apoi se lasă așa puțin.
Se toarnă aluatul în tavă, apoi se scurge zeama de la rubarbă și se dau cuburile de rubarbă prin făină, că să nu se lase la fundul tăvii). Se așează peste aluat.

Cuptorul trebuie preîncălzit, plăcinta se coace la 180 ° C timp de 40 de minute.
Din 2 albușuri se bate o spumă cu puțin zahăr și un praf de sare și după cele 40 de minute se întinde spuma peste plăcintă, apoi se introduce iar la cuptor pentru încă 15-20 minute.
Dacă arată așa, ați dat lovitura și cei dragi vă vor îndrăgi și mai mult.



Arată foarte bine. Dar trebuie să recunosc că habar nu am ce gust are rubarba 🤷. Nici nu știu să o fi văzut vreodată prin vreo grădină 🤔. Poate faci un giveaway și pui la bătaie o plăcintă cu rubarbă. Nu merge cu livrare la easybox, dar oameni deștepți suntem, găsim noi o cale… 😂
Da, și o învelesc în tricou. 🙄 Rubarba e dulce și în același timp acrișoară, mie îmi place mult.
Eu partea cu bezeaua nu o știam, sigur o să fie altceva, peste două săptămâni vine copila și o să-i pregătesc rețeta mamei tale. Mulțumesc frumos pentru rețetă!
Rubarbă se găsește acum în orice
Lidl, 9.90 lei punga de 500 gr. Eu am găsit acum vreo două trei săptămâni cu vreo 15 lei și am executat o tartă, dulceață și am pus și la congelator vreo două porții.
Plăcerea a fost și de partea mea. Mulțumesc pentru curajul de a scrie și aici!
Hai, merci!
Următoarea serie de frunze va întra în rețetă asta. Acum beau niște suc de rubarbă că asta a rezultat nevestei din prima serie.
Bineînțeles e dulce acrișor☺️