kronwurstblog

Vești și povești răstălmăcite

Publicat pe 12/06/2026 la 13:05 • De Kronwurst

Pizza sărmanului Ioanide

Sau pizza de criză… biliară

Înainte să înceapă copa mundial del simular accidentos am pus la dospit timp de oră (mai mult oricum nu mai crește) un aluat mai sănătos, format din 200 g faină integrală, 200 g făină 480, 25 g de drojdie, 50 ml ulei de măsline și un praf de sare. Am adăugat apă călduță exact ce mă cam enervează că nu se spune exact cât, adică cât cuprinde.

Între timp am pregătit ingredientele: pastramă slabă în crustă de piper, ardei gras, verde și totodată amărui, ciuperci albe, porumb dulce, roșii cubulețe și cașcaval Dalia.

De ce spun că e pizza sărmanului? Pentru că am găsit toate ingredientele la raionul de prevenire a risipei, un mod eufemistic de a nu spune pe nume expirăciunilor bune de consum.

Exact ca discoteca: why not, dacă au preț redus cu 50% și arată bine organoleptic?

Înainte:

Img202606111910586656249448514204166 768x1024

După 20 minute pe treapta de pizza

Img202606112003087173537266181576709 768x1024

Respectiv așa

Img20260611194703654565934910562557 768x1024

Nu a strâmbat nimeni din nas, vrăjitoarea Samantha fiind plecată, dar e o pizza modestă, cam ca echipa națională. Oricum, mai bună ca Guseppe sau Hâtz.

Cu o felie am fost și eu dator, mno, scuzaț’, abia duminică urmează să mă cântăresc gol pușcă. Să zicem că a fost cheating evening, căci recunosc spăsit că am făcut jumi-juma cu junelul un Peroni, pe când dansau mexicancele la televizor, arătându-și deschiderea spre cameraman.

12 răspunsuri la “Pizza sărmanului Ioanide”

  1. Anouk spune:

    După o perioadă în care mâncam pizza la fiecare două zile că mai comanda cineva la muncă, cu diverse ocazii, nu mai vreau să aud de pizza.
    Acum mai mânănc când face iubitul fiică-mii. El face un aluat pe care-l lasă la dospit 72 ore și care mi se pare senzațional.

    • Kronwurst spune:

      Știu și eu să fac așa, dar a fost o mișcare de fast-food, pentru că produsele intrau apoi într-o fază degenerescentă. Aluatul depinde mult și de vreme, de climă, de apă chiar și abia la final de măiestria pizzaioloului.

  2. Jual spune:

    Arata intr-un mare fel pizza asta a ta! Mie imi iese aluatul intotdeauna ca o tabla. Umplutura mai salveaza ce poate.

  3. Kronwurst spune:

    Tre’ să fiu sincer, pot mai mult, dar a fost mai de dietă.

  4. pvladc spune:

    Pizza e genul de mancare pe care nu as face-o acasa nici cu politia la usa. E prea greu de facut si are mult prea multe calorii. Daca vreau sa ma sinucid caloric tai o bagheta, pun sos, mezel, cascaval si aia e.
    Prima pizza, sa-i zicem asa desi nu merita, am facut-o in anii 90 cu felii de paine, ou, mezeluri, sos rosii si cascaval. Am incercat sa fac si blat dar se pare ca la zodia mea scrie clar sa nu ma ating de faina ca stric ceva la alinierea planetelor. Dar admir curajul blogerului brasovean.

    Nu stiu ce cantar visezi tu acolo ca eu am luat un kg numai din privit la poze.

  5. Kronwurst spune:

    Cu poliția la ușă nu ai timp nici să fierbi apa de ceai, că ăștia nu glumesc și una-două sparg ușa altuia 😂. Pizza aia cu pâine și ou chiar era pizza săracului, nici cucina povera nu s-ar atinge de ea. Estimez că mai mult de 900 kcal nu are o felie pătrățoasă, deci cam cât o lingură de ulei.

  6. pvladc spune:

    Pai 900 kcal, merg pe estimarea ta, sunt aproape o masa si jumatate la adultul mediu. Hai, o masa, daca esti un barbat trupes care se da cu bicicleta prin oras si mai bate un cui pe langa casa. Felia aia de pizza ofera prea putina satietate pentru caloriile alea.

  7. Kronwurst spune:

    În teorie, da. Eu sunt sine praxis și peste medie. Cașcavalul e acolo cel mai nociv, aluatul e jumătate integral dietetic, poate, totuși, nu are mai mult de 600 kcal. Ce voiam să spun: am mâncat o salată acum 30 minute și mi-e foame.

  8. pvladc spune:

    Calculeaza-ti necesarul caloric zilnic, scade 500-700 kcal si esti in zona de slabit. Imparte la trei mese si eventual gustari. Am incercat cu 3 mese x 600 kcal la 10:00, 14:00, 18:00 si nu a mai fost nevoie de gustari.
    Daca gandesti in felul asta scoti tu painea, pastele, nu astepti sa zica nenea doctorul, pentru ca nu esti prost sa mananci 300kcal care tin de foame 20 min.
    Fa o lista cu alimente permise, cu indice mare de satietate. Combina-le ca sa tina de foame. Salata, daca e din frunze, nu prea are cum sa tine de foame. Redu uleiul la minim si baga un piept de pui la gratar/air fryer. Pune si doi carofi mici fierti in coaja (mici da, cat 2 prune). La 200g piept crud si 100g cartofi te duci in 400kcal si trebuie sa tina de foame. Poti sa creti portia la 500 sau 600 daca e putin ptr tine. Dar deja e un prinz bun la 600.

    • Kronwurst spune:

      Încerc, încerc, dar mă învârt în cerc vicios. Mulțu-mulțu pentru sfaturi.

    • pvladc spune:

      Probabil nu ai clar in minte ce ai de facut si iti umbla mintea in cerc.
      Calculezi necesarul zilnic, iti setezi cate Kg vrei sa slabesti in cat timp si apoi calculezi cat trebuie sa mananci la o masa.
      Vei avea o singura grija, un singur obiectiv:
      575 kcal masa de pranz, atat.
      Urmatorul obiectiv: 575 kcal cina. Simplu. Vezi ca daca bagi paine faci foamea.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.