La apus de soare
Supă cu crutoane. N-am uitat de dieta sumo, dar azi am început ziua cu o supă-spumă de cafea (călugării italienii îi spuneau cappuccino), pentru că aseară am rezistat până la scorul de 3 la 2 pentru Anglia, apoi mi-au dat ochii shutdown, deși la pauză îi programasem mintal pentru standby.
Am început prin fierberea și pasarea unui morcov, a unui păstârnac și a unei felii de dovleac, apoi am făcut o călitură de osândă cu ceapă și niște ardei gras.
În paralel, am fript fără ulei o pulpiță de pui tăiată cuburi, 1 morcov și 1 cartof tot cuburi mici, iar când ceapa a devenit trans(lucidă), am pus carnea și legumele, plus o cană de apă fiartă, apoi am amestecat cu legumele pasate și am asezonat cu mult piper multicolor. Așa am simțit pe moment.
A ieșit ce se vede: un combo nici cal, nici măgar, dar crutoanele din pâine prăjită, lăsate la aer 3 zile în cămară, au întregit cina văratică. Oare japonezii au crutoane? Later edit: cică au și li se zice „Fu”. No, fu bună supa mea.

Eu n-am văzut niciun bucătar slab. De-aia nu gătesc. Bine, mai fac ceva de mîncare că s obligată să-mi mai hrănesc pacienții. Duminica. E închis restaurantul. Dar mi-am cumpărat deșteptul ăla de Thermomix, le pun grămadă și apăs un buton. Fertig aus! 🙂
Ție, bravo, Bravo! 😎
Sunt destui slabi corporal, dar buni în ceea ce fac. Eu sunt invers: slab în ceea ce fac, dar gras corporal. Dar lasă că întorc eu foaia… de plăcintă 😁
Primele supe cremă pe care le-am făcut au fost când aveam vreo 14 ani și nepotul meu cel mare începuse diversificarea.
Cum eram singura care aveam și timp și mă ocupam de el cu drag, începusem să-i fac supe. Desigur, fără ceapă călită. Și gustam din ce făceam. Și am descoperit că sunt bune. Și așa am început să mănânc mâncare de bebeluși!
Piureuaș la borcănaș. Păi într-adevăr, singura diferență e că bebelușii nu papă crutoane. Eu am gătit pentru prima dată singur la 15 ani: supă de pui cu găluști și piure de cartofi cu margarină și lapte. Au ieșit bine, deci am continuat.
Mi s-a strâns inima numai când am auzit de datit singur. E cea mai bună metodă de a slăvi: divorțez. Pentru că mâinile mele nu vor face niciodată mai mult de a arunca trei cartofi intr-o oală cu apă. Necojiți😂
Dacă sunt cartofi noi, e și păcat să îi descojești. Acum sunt atâtea variante de a primi mâncare acasă, că nu mai slăbește nimeni doar din divorț. Mai degrabă se slăbește de stres până la divorț, apoi se îngrașă.