Boala strawberry-berry
Pandișpan cu piersici. Bifat! Plăcintă cu mere. Încercat! Dar pandișpan cu căpșune nu mai făcusem de vara trecută, așa că azi am făcut o vizită pe la grădina lucrată cu sârguință de părinții „ei”. Nevestei.
Cam multă apă, paie și bătute de ploaie, dar căpșuna de dar nu se caută la codiță, ci se bagă în guriță. Și în desert.
Înainte de baie, după ploaie:

După baie, spălate de zoaie:

Rețeta e cea de la postarea de aici. Doar fructele diferă. Fiind mai apătoase, le-am zis copiilor că nu pot pune prea multe, că se lasă la fund și plăcinta va fi cam moale. Nu, tata, pune-le pe toate, vrem fructe multe! Bineee, eu v-am avertizat.

A ieșit ceva minunat, nehaliții ăștia nici măcar o bucată nu mi-au lăsat. Am prins doar farfuria la pozat. Rece, totul ar fi fost mai închegat, dar cine a avut chef de așteptat?

Pe mâine, azi v-am pupat!
P. S. Am făcut rost și de niște rubarbă, sper la ceva frumos în zilele următoare. Și la concursul promis pentru lansare. N-am uitat, dar trăim în România și mâncarea îmi ocupă tot timpul.
Mama, ce bine arata capsunele alea! Mi s-a inundat biroul de atâta saliva. Sa va/le fie de bine!
Mulțumesc! Le-a fost de bine, nu acuză niciunul dureri.
Nu-s fan căpșuni. Prefer zmeura. N-am avut timp să mă duc la piață și cu prețurile de la supermarket nu-mi permit să iau cât să fac o prăjitură. Așa că am executat clasic, cu vișine.
Să vă fie de bine!
Mulțu-mulțu!
Ce bine arată!
Cam multe fructe și aruncate într-o stare dezordonată cosmic, deci nu ar fi câștigat vreodată un concurs de patiserie, dar nici eu nu sunt profesionist. Aștept sponsorii cu vreun KitchenAid sau alte obiecte de uz bucătăresc, ca să mă pot specializa 🙂