kronwurstblog

Rețete, vești și povești răstălmăcite

Publicat pe 07/06/2026 la 08:30 • De Kronwurst

M-am alarmat fără să vreau

Indiferent cum o să o spun, tot prost o să par în ochii cunoscătorilor. Asta e, îmi fac autocritica în materie auto.

Eu am mașina asta de peste 4 ani și abia acum am descoperit, accidental, că am o formă de alarmă din fabrică, ceva basic, dar ea există. Exact ca bulinele din reclamă.

Stăteam în mașină cu motorul oprit, așteptând pe cineva, am scos cheia din contact și, din instinct, am încuiat mașina de la butonul de pe cheie.

După ceva timp, când am dat să deschid portiera ca să cobor, a început să mă claxoneze singură mașina ca o vacă lovită de streche și s-au aprins avariile, exact cum trebuie să se comporte o alarmă în caz de… U know.

Noroc că nu m-am pierdut cu gabi firea și am oprit rapid alarma din butonul de descuiat.

Apoi, ca orice român atoateștiutor, L-am întrebat pe google (intenționat cu L mare, că e mai tare ca orice zeitate și îți răspunde la rugăciuni). Da, știe mai bine ca mine. Prost să fiu, acum să dau și semnale că sunt. Dar am cu ce.

Screenshot 2026 06 05 22 20 51 82 3aea4af51f236e4932235fdada7d16433307427214409203533 1024x758

6 răspunsuri la “M-am alarmat fără să vreau”

  1. OldJohn spune:

    Cred că am descoperit și eu la fel ca tine la un VW Bora acum vreo 20 ani, dar pe atunci nu aveam pe cine să intreb😉 Asa ca m-am mulțumit să zic „ai dreak nemții ăștia cum se gândesc ei la toate!”

  2. Kronwurst spune:

    Acuma și dacă nu întrebam, am testat și e clar că există, nici nu era nevoie de AI să confirme.

  3. Anouk spune:

    În vacanță mergem cu mașina consortului, o Toyota RAV4. Are o mulțime de dotări cu care nu-s foarte familiarizată, eu având o mașină mult mai pământeană. A lui pare o navă spațială în comparație cu a mea.
    Mereu, în călătorii mai lungi, luăm ambele chei. Una stă la el și una, de rezervă, la mine în geantă. Mașina nu are nevoie să folosești fizic, cheia. Nici la închis-deschis, nici la pornit-oprit. Și ne dăm jos din mașină să mergem la tavernă, ating mânerul regulamentar ca să încui ușile și nimic. A durat vreo cinci minute până m-a întrebat el revelator, unde mi-e geanta. Evident că mașina nu m-a lăsat s-o încui pentru că simțea cheia înăuntru.

  4. Kronwurst spune:

    Keyless e un feature pe care nu am vrut să dau bani în plus la a mea. Pentru mine, o mașină ce depășește 25k de iepurici munciți e mai mult decât suficientă. Și eu plec la drum lung cu ambele chei, just in case.

  5. Anouk spune:

    Mașina are cheie fizică, dar doar pentru urgențe. În mod normal nu ai nevoie.
    Presupun că fiecare stabilește cât e dispus să dea pe o mașină și în funcție de venituri.

  6. Kronwurst spune:

    Am vrut să zic ce nu depășește 25k. Astăzi nu aș mai plăti tot atât, s-au scumpit și mașinile, s-au schimbat și vremurile…

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.