kronwurstblog

Rețete, vești și povești răstălmăcite

Publicat pe 16/06/2026 la 12:38 • De Kronwurst

Aitiștii lu’ pește prăjit

Scriam aici ieri dimineață, din auzite confirmate după prânz, cam ce poate pielea unui premiant, viitor barista sau avocat pipernicit.

Cum apoi a fost proba de competențe digitale, elevii au avut de răspuns, printre altele, la niște întrebări extrem de grele din, ați ghicit, singura sursă de suită de birou și singurul produs omologat de Ministerul Educației, Microsoft. Ferească sfântu’ să se fi predat despre documente Google sau Libre/Open Office. Nu! Unde e un windows de oportunitate instalat, acolo se învață numai Microsoft. Fie el Edge, Publisher sau Access.

Am ales doar câteva chestii care mi s-au părut atât de ușoare, că până și Giani Infantino ar putea răspunde corect:
1) – Care este diferența dintre Reply și Forward? (mulți n-au știut)
– Răspuns: șușoteală și forfotă prin bănci, unii canci răspuns, din lipsă de internet

2) – Dați două exemple de bare întâlnite într-o fereastră de browser:
– Aici, unul dintre răspunsuri a fost: „underline” și „underscore”.

Îmi odihnesc cazul și capul. Așa ceva n-aș fi crezut că există, dar nu mă mai miră nimic. Dacă juniorul n-a făcut o oră de engleză în 4 ani de școală, de ce să facă informatică? Într-un liceu de mate-info, la clasă cu profil intensiv engleză…

6 răspunsuri la “Aitiștii lu’ pește prăjit”

  1. Alex spune:

    Aș vrea pentru ca să zic că mă întristează, dar eu am făcut bani frumoși în liceu pe tema asta, tehnoredactând contra cost, vânzând proiecte din acelea de atestat. Desigur, aproape toți banii îi dădeam pe conexiunea de dial-up și pe piese de calculator, mai rămâneau cât să mai beau și eu o halbă în oraș dar cam atât.
    La un moment dat au făcut laboratoarele de informatică giugiuc, niște P4 de toată frumusețea. Instalasem Quake pe ele și jucam un grup select cu profesorul de informatică ce venea să ne scuze de la ore să-l ajutăm cu ceva. Desigur, de cele mai multe ori chiar avea nevoie, dar dădeam gata în 10 minute apoi băgam Quake 1-2 ore, cât avea el liber.

  2. Anouk spune:

    Cu competenți din ăștia digitali am concurat și eu pentru postul actual. Diferența a fost că eu am recunoscut că n-am competențe de aitist și am spus la ce mă pricep.
    De când lucrez la locul de muncă actual, am învățat destul cât să nu-mi fac de rușine inițialele (AI).

  3. OldJohn spune:

    Aia cu trecutul gloriei lumii e filmată așa c aă nu pot spynedăcât ca vin vremuri interesante. Am început să îmi fac pensie privată că ce vine din urmă nu a putea să mă susțină la bătrânețe 😬

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.