Fețișoara lui, spuma laptelui
Espresorul meu Beko nu face cafea turcească (care este, oricum, prea fină pentru gusturile mele de parizer țărănesc), dar știe să spumeze lapte și, din an în weekend, mă mai împinge talentul și alternez cafeaua neagră cu 3 stropi de lapte cu un latte în trei culori. Alternam, voiam să spun, pentru că am spart ambele pahare din set și fără un pahar transparent, eu în cana ceramică nu văd decât stratul de deasupra.
Dar un cappuccino de casă n-am mai făcut de ceva timp și azi, nefiind încărcat cu cafeină de peste 16 ore, coordonarea dintre mâna stângă și creier n-a fost una dintre cele mai reușite, nu știu cum face Brad Pitt prin reclamele de la Delonghi, probabil zecile de ani de experiență și zecile de mii de dolari își spun cuvântul. Eu știu că pot mai mult, doar că, pe moment, am făcut doar o mizerie de cafea. Și o mizerie de nedescris printr-o imagine care face cât 1000 de stropi de lapte. Nu am stat să fac un selfie, dar ce e în mână nu-i minciună, ci o lavetă umedă.
By the way, cică italienii recomandă să bei cappuccino doar până în ora 11:00, dar pentru un coperto de 2,5 euro la un cappuccino de 2 euro, eu am fost servit în Roma chiar și după ora 15:00, iar scorțișoara a fost bonus.

Concluzia: Cappuccino se face după doza matinală recomandată de cafeină just black 😁
Dacă nu uit până data viitoare, cu o altă prefață.
Ca să bei un capucino, trebuie să bei mai întîi o cafea como Dios manda (eu atee) că altfel nu ești treaz cînd faci capucino și vezi dezastrul de care ești în stare, adormit
Eu ateu. Cam derbedeu, but still eu. Când 2 îmi spun că cappuccino se face după o cafea, păi mă duc să-mi fac o cafea.
Eu prefer să-i las pe profesioniști să facă capucino.
Cafeaua acasă și fițele la cafenea.
Like so? https://www.reddit.com/r/espresso/comments/1lk6ilj/baristas_when_they_go_to_the_bathroom/
Eu fac cu un spumator, sau spumuitor:)) de lapte, separat de expresor…
Tehnic, nu e ceva ce nu am mai făcut și chiar spumează binișor, dar s-a produs cumva o extorsiune a unui degajament și a ieșit ce a ieșit. 🙂